Dieta Sokowa – Sprawdź Efekty oraz Opinie Dietetyków

dieta sokowaDieta sokowa opiera się wyłącznie na świeżo wyciskanych sokach z warzyw i owoców. Bardzo istotne w tej diecie jest różnorodność produktów z jakich przygotowuje się soki. Z racji tego, że w tym czasie przyjmuje się tylko płyny, powinny zawierać one jak najszerszy wachlarz witamin i minerałów. Dietę, tę uznaje się za detoks. Oczywiście każda pora roku jest dobra, żeby zmienić na lepsze swoje nawyki żywieniowe. Jeśli jednak chce się przejść na dietę sokową to lepiej wybrać wiosnę albo lato, ze względu na większą ilość sezonowych produktów. Dieta sokowa ma zarówno wielu przeciwników jak i rzeszę wiernych fanów. W związku z tym warto dowiedzieć się u źródła, czyli co o niej sądzą dietetycy.

Dieta Sokowa – Opinie Dietetyków

Eksperci jednoznacznie twierdzą, że założenia omawianej diety są jak najbardziej słuszne. Dieta sokowa jest źródłem witamin i minerałów, które są niezbędne dla organizmu każdego człowieka. Poza tym dietetycy uważają, że pokarm w postaci właśnie świeżego soku to dobre rozwiązanie dla osób, które zaczynają swoją przygodę ze zdrowym odżywianiem. Jak wiadomo zaraz po wyciśnięciu powinno się wypić taki sok.

Jest też druga strona medalu i tutaj już dieta na bazie soków nie wypada tak różowo. Taka dieta nie powinna być stosowana jako długotrwała. Zaleca się raczej jej przeprowadzenie przez maksymalnie 7 dni. Wiele osób uważa ją za dietę oczyszczającą organizm. Jednakże podstawowym jej minusem jest brak białka w pożywieniu. Natomiast ono stanowi podstawę diety dorosłego człowieka. W przypadku jego eliminacji dochodzi do poboru białka z mięśni, co oczywiście prowadzi do zmniejszenia masy mięśniowej. Po drugie dieta sokowa jest uboga w tłuszcze, które także są niezbędne w przyswajaniu niektórych witamin (A, D, E, K). Warto pamiętać, że witaminy rozpuszczalne są w wodzie albo właśnie w tłuszczach.

Jednak warto, jak do każdej diety, podejść racjonalnie. Dietetycy wprost uważają, że tego rodzaju diety nie są przeznaczone dla osób młodych (w okresie dojrzewania) oraz matek w ciąży oraz karmiących.

Zasady diety na bazie świeżych soków

  1. zielone sokiSpożywaj sok świeżo wyciśnięty od razu po jego zrobieniu. Tylko tak przygotowany sok zawiera wszelkie wartości odżywcze i da Ci wszystko, co najlepsze z warzyw i owoców. Nie opieraj się na napojach z kartonu, które zawierają znikomą ilość witamin oraz bazują głównie na cukrze.
  2. Postaw przede wszystkim na warzywa. Każdy oczywiście uwielbia soki owocowe, ale warto przy tym pamiętać, że zawierają one sporo fruktozy. Natomiast dieta na bazie soków ma za zadanie pozbyć się jak największej ilości właśnie cukrów i innych zbędnych substancji z naszego organizmu. Warzywa są bogate w błonnik, który świetnie wspomaga pracę metabolizmu.
  3. Dieta sokowa powinna trwa od 3 do maksymalnie 7 dni. Jak już zostało wspomniane, zbyt długie pozostawanie na tak restrykcyjnej diecie może prowadzić do ubytku masy mięśniowej. Jeśli jednak komuś zależy na kilkudniowym detoksie, to warto spróbować tej diety.
  4. Należy pamiętać o regularności oraz częstym piciu soków. Z racji tego, że taka dieta ta to tylko płyn, trzeba pamiętać, aby spożywać go w równych odstępach. Najlepiej sięgać po szklankę soku co dwie godziny. Dzienna dawka spożywanych płynów powinna oscylować w granicach 3 litrów.
  5. Dieta sokowa może być stosowana ran na cztery miesiące. Nie powinno się zbyt często sięgać po tak restrykcyjne diety.
  6. Lepiej użyj wyciskarki wolnoobrotowej niż sokowirówki. Wyciskarki to urządzenia zaawansowane technologiczne, które wycisną sok bez utleniania z niego witamin. Natomiast sokowirówka poprzez wytwarzanie ciepła przez jej ostrza prowadzi do utraty wielu mikroelementów.

Jakie efekty daje dieta sokowa?

sok z granatuWiele osób chwali ten rodzaj diety za jego szybkie efekty. Jednakże warto wiedzieć dlaczego już w pierwszych kilku dniach można pozbyć się aż 3 kilogramów. Zawdzięcza się to głównie utratą wody z organizmów, która jest wypłukiwana przez soki. Po drugie usuwane są złogi jelitowe. Można uznać, że rzeczywiście dochodzi do pewnego stopnia detoksykacji organizmu. Zaleca się raczej stawianie na codzienne wypijanie świeżo wyciskanego soku jako przekąska w ciągu dnia albo dodatek do pełnowartościowego śniadania. Taki napój da każdemu siłę oraz energię na cały dzień. Poza tym jest to również dobre rozwiązanie dla dzieci, które nie lubią warzyw i owoców, ale chętnie piją soki.

Niemalże każdy dietetyk powie to samo – zamiast stosować raz na jakiś czas dietę sokową, lepiej całe życie prowadzić zbilansowaną dietę. Pozytywne i przede wszystkim zdrowe nawyki żywieniowe to podstawa długowieczności. Powinno się w swoich posiłkach zawierać wszystkie niezbędne dla organizmu składniki. Świeże soki są bardzo dobrym rozwiązanie w każdym wieku, ale jako dodatek do posiłków, a nie główny składników. Należy jeść zarówno białko jak i tłuszcze oraz węglowodany przy jednoczesnym pamiętaniu o dostarczaniu witamin i minerałów.